6 Ocak 2016 Çarşamba

Kürk Mantolu Madonna | Kitap Yorumu

Herkese merhaba.:)
Aslında Kürk Mantolu Madonna'yı bitireli epey bir zaman oluyor  ancak nedense yorumunu girmeyi hep erteleyip durmuşum. Belki de nasıl yorumlayacağımı bilemediğimden bu kadar uzatıp durdum şu yorum yazma işini. Kitabı cidden nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Kitabın her bir kelimesi , kelimenin tam anlamıyla içime işledi. Tartışmasız söylüyorum , 2015 yılında okuduğum en iyi kitaplardan biriydi Kürk Mantolu Madonna. 
Kitaba başlamadan önce de güzel olacağını içten içe biliyordum ancak nedense böyle popüler kitaplara ön yargıyla yaklaşıyorum. Bu yüzden de okumayı epey bir zaman erteledikten sonra sonunda geçtiğimiz ayda kitabı okuyup bitirdim. Zaten Sabahattin Ali'nin üslubunu da çok seviyorum ve tüm kitaplarını okumayı planlıyorum. Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim ; eğer Türk edebiyatından bir şeyler okumayı planlıyorsanız kesinlikle Sabahattin Ali'nin kitaplarından da okumalısınız. Daha önce Türk edebiyatından okumadıysanız belki başlangıçta üslubu size ağır gelebilir ancak sonrasında kesinlikle Sabahattin Ali'nin bütün kitaplarını okumayı isteyeceksiniz. (Not: Daha malesef hepsini okuyamadım ancak okuduklarımın hepsini çok beğendim.)
Hikayemiz Maria Puder ve Raif Efendi'nin etrafında gelişiyor. Raif Efendi'nin 20'li yaşlarında , babasının isteği üzerine Berlin'e gitmesi ve bir tablonun içinde hayalinin çizimini görmesiyle olaylar başlıyor. Konuyu çok üstü kapalı anlattığımın farkındayım ancak şimdi ne söylesem spoiler olacak büyük ihtimalle ve ben bunun olmasını istemiyorum. Kitabın her bir satırını ilgiyle okumanızı istiyorum çünkü bu kitap daha aşağısını hak etmiyor. 
Karakterleri gerçekten çok sevdim. Bir anlamda kendi düşüncelerimle bağdaştırdım Maria ve Raif'in düşüncelerini. Çok gerçektiler. Hayatın içindendiler.
Bütün bunlardan sonra kitabı tabiki de öneririm. Kitabı bitirdiğinizde ise keşke önceden okusaymışım demeniz kuvvetle muhtemel. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı günler.:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder