20 Ekim 2015 Salı

Sessizliğin Müziği | Kitap Yorumu

Herkese merhaba. :)
Okul açıldığından beri sinir bozucu bir şekilde kitap okuyamama sorunu yaşıyorum. Ama yine de allem edip kallem edip bu ayın ikinci kitabını geçtiğimiz günlerde bitirebildim. Görüyorsunuz ya yorum yazmaya bile vaktim olmuyor. -,- Neyse bütün bu sinir bozucu durumları bir kenara bırakıp kitabımıza dönersem ; kitabımız Kralkatili Güncesi Serisi'nin ek kitabı. Serideki olaylardan bağımsız ayrı bir hikaye olsa da , kitap Kralkatili Güncesi serisinden Auri'nin yaşamını anlatıyor. O yüzden nasıl olsa seriden bağımsızmış diyerek seriyi okumadan bu kitabı okumanızı önermem. Aksi halde kitabı anlamama olasılığınız gerçekten çok yüksek. Kitabı okuyanlardan gördüğüm yorumlar kadarıyla kitap , okuyucular tarafından pek beğenilmemiş gibi ancak ben gerçekten kitabı sevdim. Zaten kitaba başlarken pek bir beklentim de yoktu. Bir de üstüne yazarın kitap için yazdığı önsözü okuyunca beklentilerim hepten düştü. Yazar önsöz ve sonsözde resmen kendi kitabını yeriyordu ve çoğu okuyucunun kitapta aradığını bulamayacağından bahsediyordu. Belki de söylediğinde gerçekten haklıydı ancak ben zaten kitapta bir şeyler aramıyordum.


Sadece yazarın üslubunu ve Kralkatili Güncesi serisinde Kvote'den sonra en sevdiğim karakter olan Auri'nin yaşantısını okumak için kitabı okumak istiyordum ve sanırım bundan da olacak kitabı çoğu kişinin aksine sevdim. Ama şunu da belirtmeliyim ki ; kitap gerçekten çok durağandı. Birazcık durum hikayesine kaçıyordu sanırım. Macera veya Auri'nin yaşantısındaki gizemle ilgili de bir şey yoktu. Sadece Auri'nin duyguları ve Şeyaltı'da yalnız başına sürdürdüğü yaşamı anlatılıyordu. Bunu size baştan söylüyorum ki , kitabı okuyunca hayal kırıklığına uğramayın. Çünkü çok büyük bir beklenti içine girilmediğinde zevk alınabilecek bir kitap.
Onun dışında yazarın üslubu en azından başlarda biraz karışık gelmişti ancak sonradan anladım ki zaten Auri'de karmaşık bir karakter. Başka türlüsü nasıl olabilirdi ki?
Kitabın kapağınaysa sanırım aşık oldum. Ayrıca kitabın içindeki çizimleri çok sevdim. Zaten böyle içinde çizimler olan kitaplara karşı ayrı bir sempatim vardır.
Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı günler. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder