8 Ağustos 2015 Cumartesi

Deha | Kitap Yorumu

Herkese merhaba. :)
Deha'yı uzun zamandır okumak istiyordum ama araya hep başka kitaplar girdiğinden bir türlü elim gitmiyordu. Serinin ilk kitabı olan Efsane'yi beğenmiştim ancak beni çok fazla sarmamıştı. Karakterler biraz yavan gelmişti açıkçası. Ancak bu kitabı ilk kitaptan çok daha fazla sevdim. Bu kitapta olaylar iyice derinleşiyordu ve karakterlerin verdiği kararlar daha makuldu. Bu kitapta karakterler biraz daha belirginleşmişti bana göre. Kitabın ilk 90 sayfasını tatilde okuduğum için mi bilmiyorum
ama bu kitaba da pek ısınamayacağımı düşünmüştüm. Ancak 90. sayfasından sonrasında kitabı bir oturuşta bitirdim. Artık gözlerim kapanıyordu ama kitabı elimden bırakamadım. Bunun bir sebebi de kitabı eve dönünce bitirmiş olmam olabilir tabi. Kitabın sonu, tabi ki söylemiyorum içiniz rahat olsun, ağzımı bir karış açık bıraktı. Serinin son kitabında yazar olayları nasıl bağlayacak çok merak ediyorum. 
Kitap çerezlik olmamasına karşın okuması gayet kolaydı. Tek oturuşta bile bitirilebilirdi bana göre. Bu kitapta karşımıza çıkan genç seçmenimiz Anden'ni çok sevdim. İnşallah yazar son kitapta o konuda da beni ters köşe yapmaz. Bir an evvel Şampiyon'u da okumak istememe rağmen seri biteceği için de içim biraz buruk doğrusu. Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim, ilk kitaptaki düşüncesiz June'u bu kitapta göremiyoruz yani benim gözlemlerime göre ki benim gözlemlerim hep çoğunluğa ters düşer. Neyse konumuz bu değil. Sonuç olarak June'u bu kitapla beraber sevmeye başladım. 


Kitapta beğenmediğim daha doğrusu garipsediğim ve gözüme batan bazı kısımlar vardı. Mesela June dakikaları saniyesine kadar söylüyordu. Bu bana biraz kasıntılık gibi geldi. Yani tamam June karakterinin kişiliğine özgü bir durum bu ama bana biraz yazarın abarttığını düşündürdü. Takıldığım ikinci noktaysa karakterlerin yaşları oldu. Bunu ilk kitapta da garipsemiştim. Ana karakterlerimiz ilk kitapta 15 yaşındaydı. Bu kitapta da sanırım 16 oluyorlardı. Tamam karakterlerin davranışları gayet makul. Çocuksu değiller ama verdikleri kararlar ve gösterdikleri davranışlar biraz daha büyük olmalarını gerektiriyor en azından bana göre. Mesela kitabı okurken şunu düşündüm, keşke bunlar 15 yaşında olacaklarına 20 yaşında falan olsalardı. Öyle olsaydı belki kurgu karakterlere biraz daha oturabilirdi diye düşünüyorum. Ama genel olarak kitabı sevdim. Hatta çok sevdim. Eğer son kitapta bu kadar iyi olursa seri, favori serilerim arasına girebilir. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı günler. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder