13 Haziran 2015 Cumartesi

Postacı Kapıyı Çalmayacak - Kitap Yorumu

Herkese merhaba. :)
Hani bazı kitaplar sanki insanın içini , duygularını görür ya , işte bu kitapta kesinlikle onlardandı. Gerçekten çok etkilendim. İnsanın içine işleyen , herkesin mutlaka kendine has bir ders çıkarabileceği , bence herkesin mutlaka okuması gerektiği bir kitap Postacı Kapıyı Çalmayacak.
Laurel liseye başlamıştır ve ingilizce öğretmene ona bir ödev verir. Ondan, ünlü bir kişiliğe mektup yazmasını ister. Laurel de erken yaşta çeşitli nedenlerle hayata veda eden ; Amy Winehouse, Kurt Cobain , River Phoenix , Amelie Earhart gibi kişilere mektuplar yazar. Aslında bunlar mektuptan çok günlük gibiydi. Gerçekten insana duygu karmaşası yaşatan anılardı. Laurel bu mektuplarda ablasından büyük ölçüde bahseder. Onun ablası May'de yakın zamanda ölmüştür. Laurel , ablasına hayran biri ve onun ölümü Laurel'i derinden sarsmıştır. Bu mektuplarda ayrıca lisede edindiği arkadaşlıklardan , ilk aşkından , yaşadığı kötü anılardan da bahseder. 


''Bazı şeyler var ki, artık bu dünyada olmayanlar dışında kimseye söyleyemem.''
Altını çizmek istediğim o kadar çok cümle oldu ki. Kitabın ismini zaten ayrıca çok beğendim. Gerçekten de kitapla oldukça uyumlu ve bir o kadar da manidardı. Kesinlikle bu yıl okuduğum kitaplar arasında en iyilerindendi. Zaten kitaptaki Laurel'in mektup yazdığı sanatçı ve tarihi kişiliklerden bazılarına ben de hayran olduğum için onlardan da bahsetmesi çok hoşuma gitti.


''Hepimiz farklı bir biçimde tuhaftık ama birlikte olduğumuzda bu oldukça 
normal görünüyordu.''


Bence Laurel, bu mektupları bir nevi ablasına da yazıyordu. Yani onsuz geçirdiği günleri, en yakın arkadaşına, ablasına anlatıyordu içten içe. Sadece hayatta olmayan ünlü kişiliklere hitap ediyordu. Şimdi düşündüğümde böylesi de mantıklı gelmeye başladı bana. Aslında uzun lafın kısası gidin kitabı bir an evvel temin edin ve okuyun. Zira gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı günler. :)
2 yorum: