3 Mayıs 2015 Pazar

THE 100 - Kitap Yorumu

Herkese merhaba. :)
The 100 'de bitmiş bulunmakta. Çevremdeki çoğu kişi bu kitabı okumuştu ve sonunda bende okuyup bitirdim. Genel itibariyle kitabı sevdim. Bir kere konusu özgündü ve bu benim için çok önemli. Neyse kitaptan biraz bahsedersem eğer ; kitap 4 farklı karakterin bakış açışından anlatılıyor. Belammy, Clarke, Glass, Weels. Belammy en sevdiğim karakter oldu çünkü okuyunca anlayacaksınız her karakter biraz biraz bencildi ve bu da benim biraz canımı sıktı. Neyse. Dünya'da yaşanan bir nükleer felaketten sonra insanlar Dünya'yı terk ederek bir uzay gemisinde koloni halinde yaşıyorlar. Bu durum 300 yıl boyunca sürüyor ancak
haliyle kaynak sıkıntısı çekiyorlar. Bu yüzden de en küçük suçların cezası bile ölüm. Sadece 18 yaşın altındaki çocuk ve gençler , 18 yaşına basana dek hapis tutuluyor ancak onlarda 18 yaşına girdikleri gün idam ediliyor. Yani bu toplumun çok katı kuralları var. İşte bir gün bu tutsak çocukların içinden 100 kişi seçiliyor ve Dünya'ya yaşanabilirliğini test için gönderiliyorlar. 

Kitabın sonuysa çok havada bitti. Allah'tan elimde ikinci kitabı mevcut. :)

Ayrıca bu kitabın dizisi de var ama ben henüz başlamadım. İkinci kitabını da okuyup bitirdikten sonra başlamayı düşünüyorum. Büyük ihtimalle kitaptan uyarlanmış diğer dizi veya filmler gibi  kitapla uyumlu değildir ama zevkli olacağını düşünüyorum.

Kitabın bendeki kapağınınsa dizi kapağı olmasına karşın sevdim. Ayrıca Go Kitap'ın mıknatıslı kapaklarınıysa zaten ayrıca çok seviyorum.
Kitabı sevdim ancak olaylar sanki biraz hızlı gelişti gibi geldi bana. Yani akıcı olmasına akıcıydı ama bazı yerlerde kopukluk yaşadım. Bazı bölümler daha detaylı anlatılabilirdi. Normalde fazla detay akıcılığı olumsuz etkiler ama bu kitapta daha hoş olurdu gibime geliyor ama yine de sevdim. Distopik kitaplar okumayı seviyorsanız bir şans verebilirsiniz derim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder