28 Nisan 2015 Salı

Yazarlar #2 | Agatha Christie


Benim için ilelebet yeri apayrı kalacak bir yazar Agatha Christie. Bu yazımda da polisiye roman denince akla gelen ilk isim olan polisiyenin kraliçesi Agatha Christie'nin hayatını, görüşlerini, yazarlık macerasını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. 15 Eylül 1890 tarihinde doğan İngiliz yazar, ardında pek çok eser bırakmıştır. Önceleri takma isimle aşk romanları yazan Agatha Cristie'nin asıl ünü, yazdığı 80 dedektif romanıyla gelmiştir. Babasını küçük yaşlarda kaybetmesi üzerine, annesi tarafından yetiştirildi. Daha küçük yaşlarda kendi öykülerini yazmaya başladı. 16 yaşında şan eğitimi almak üzere Fransa'ya yollandı ancak geri döndü.


1914'te Arvhibald Christie isimli bir doktorla evlendi. Böylece yeniden Fransa'ya gitti. Oradayken okuduğu dedektif romanlarından daha iyilerini yazabileceğini düşünerek kendi eserlerini kaleme almaya başladı. İlk polisiye romanı da The Mysterous Affair at Styles'ı (Styles'deki Esrarengiz Olay) kaleme aldı. Çeşitli yayınevleri tarafından reddedildi. 1920'de Bodley Head yayınevi tarafından kitabı basıldı. Agatha Christie'nin ilk Hercule Poirot'lu romanı basılmış oldu.


Agatha Christie, 1. Dünya Savaşı sırasında dispanserde çalışırken, zehirler ve etkilerini inceleme fırsatı buldu. O nedenle ki, kitaplarındaki cinayetlerin çoğu zehirlenme vakasıdır. 


Ayrıca Agatha Christie, disleksi hastasıydı. Bu da yazarlığının önündeki en büyük engeldi. İmla kurallarına uymakta zorluk çekiyor ve bazı harfleri karıştırıyordu. Bu nedenle de eserlerini genellikle dikte ettirmiştir.


Romanlarındaki en sevilen karakterlerden biri de hiç şüphesiz ki, Hercule Poirot'tur. Ancak Agatha Christie, okurlarının aksine bu Belçikalı, sempatik dedektife katlanamıyordu. Onu 'bencil tuhaf tip' diye nitelendirdi ama okurlarını Poirot'tan mahrum bırakmadı.


Romanlarının çoğu beyaz perdeye uyarlansa da, yazar bu durumdan pek memnun değildi. Hayatını sessiz, sakin geçirmeyi tercih etmiştir. Ayrıca tüm zamanların en çok satan kurgusal roman yazarı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Kendine özgü üslubu ve zekice kuruladığı romanlarıyla pek çok kişinin gönlünü fetheden yazar, 12 Ocak 1976 tarihinde vefat etti.

6 yorum:

 1. Merhaba güzel bir yazı olmuş :))) benim bloguma da bakarsan çok sevinirim. Sevgilerleee

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiimm ^-^ Tabi hemen bakıyorum :)

   Sil
 2. Benim de sevdiğim yazarlardan. Polisiye olarak ilk onun kitabını okumuştum galiba. O yüzden bende de yeri ayrı ☺👍 :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de polisiye okumaya Agatha Christie'yle başladım. Zaten otopsili polisiyeleri okuyamıyorum ben. Christie'nin dedektiflik romanları her zaman için favorim :)

   Sil
 3. Agatha Christie'yi ben de çok seviyorum. Blogumuza bekleriz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Christie candır ^^ Bloğunuza hemen göz atıyorum :)

   Sil