17 Mart 2017 Cuma

Sevgi..


Sevgi neydi? 
Sevgi iyilikti, dostluktu, 
sevgi emekti..


Peki, sahiden de öyle miydi? Birine kendinden daha çok güvenmek, çektiği acıdan acı duymak, yanında olmak mıydı? Umut muydu, mutluluk mu? Ah! Sevgi. Sevgi beklemekti. Çaba sarf etmekti. Belki de dürüstlüktü. Peki gerçekten dürüst olan kaç kişi var şu hayatta?

Sevgi o kadar büyük bir lütuf ki insanlık için. Sevebilme yetisi, sevilme hissi; o kadar büyük bir hediye ki.. Ama bunun değerini bilmemek ne denli bir bencillik. Böyle bir güzelliği bile yerden yere vurmak, ayaklar altına almak..
En güzel çocuklar sever biliyor musunuz? Çünkü masumlardır. Öyle temizlerdir ki, sadece severler. Ötesini, berisini düşünmezler. Sonu gelmez hesaplamalar yapmazlar, maske takmazlar. Sadece severler. Aynen olduğu gibi.

Ama insan sevmeden yaşayamaz ki. Dünyaya gözlerini açar açmaz sevmeye başlar insanoğlu. Annesini babasını sever, komşunun kedisini, her gün radyoda çalan şarkıyı. Belki de ağaçlardaki kuşların cıvıltılarını. 
Ama bazıları büyüdükçe bu duygusunu saklar. Kirletir belki de ama yine de sever. Yoksa yaşayamaz. Sevgisizlik insanı hasta eder. Öyle çok hasta olur ki insan, yavaş yavaş öldürür bu hastalık onu. Ruhuna işler önce. Ruhu ölür günbegün. Dayanamaz. Bir çiçek gibi solar gider. Sevgi ruhun suyudur işte. Besinidir, ilacıdır, özüdür. 

Ama neden sevecek bu denli güzellik varken etrafta, gözüne perde iner insanın? Neden göremez burnunun ucundakini? Neden mahkum eder kendini yalnızlığa? Neden farkına bile varamaz sevgisiz nasıl da kaybolduğunun? Neden sevmiyoruz? Neden sevemiyoruz? Neden kıymet bilmiyoruz? Neden, neden, neden? 

Belki de bakıyoruz ama görmüyoruzdur. Oysa ne kadar da kolaydır sevmek. Ne kadar da güzeldir sevilmek. Keşke gözlerimizdeki perdeler inse. Görsek bu sefer, gerçekten görsek. Belki de sevmek, sadece paylaşmaktı. Yeri geldiğinde göz yaşlarını, yeri geldiğinde kahkahalarını. Keşke paylaşmayı da öğrenebilsek..
8 yorum:

 1. Daha öğreneceğimiz çok şey var.:) Çocukça sevmekse en güzeli...Sevelim,sevilelim.Bu dünya kimseye kalmaz.Yüreğinizden ve kaleminizden sevgi eksik olmasın.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim efendim. Sevgiyle kalın :)

   Sil
 2. Çağımızın en önemli sorunlarında biri; sevgisizlik..

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. Bol bol sevgi olsun etrafımızda, her yerde..

   Sil
 4. Eksikliği, belki de tüm problemlerin, kötülüklerin müsebbibi. :/ Yalnız Selvi Boylum' da defalarca izlediğim bir filmdi. İçim bi hoş oldu. :)

  Takipteyim bu arada, merak ederseniz beklerim kahveye, paylaşmaya. :)

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgisizlik en büyük cezalardan biri bence insan için, daha doğrusu canlılar için. Hemeenn geliyorum :)

   Sil