16 Eylül 2016 Cuma

Sigmund Freud Hakkında


Psikolojiyle bu kadar ilgilenirken Freud hakkında bir yazı yazmasaydım olmazdı. Sigmund Freud bildiğiniz üzere bir psikolog olmakla beraber aynı zamanda nörolog, psikiyatr, psikanalizci, filozof ve yazardır. Kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini 'Psikanalitik' kuramının kurucusudur.


''İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler; çünkü özgürlük sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar.'' 1856'da Moravya'da doğdu. Ekonomik nedenlerden dolayı ailesi Viyana'ya taşınmak zorunda kaldı. 1938 yılına kadar burada yaşadı. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Goethe'nin eserlerinden etkilenerek, ilk başta istemediği halde tıp okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında , Yahudi olması dolayısıyla dışlandı. Anamopatoloji ve insan sinir sistemi üzerine çalışmalar yaptı. 1881'de tıp eğitimni bitirdi. 1884'te kokainin analjezik özelliklerini keşfetti. Aldığı bir bursla 1885'te Paris'e gitti. Burada histerinin belirtilerini, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemledi. Charcot'tan çok etkilendi ve eserlerini çevirip 1886'da yayımladı. 1886'da Paris'ten ayrılıp Berlin'e gitti. Burada çocuk nöropatolojisiyle ilgilendi. Yine aynı yıl içinde uzun süredir nişanlı olduğu Martha Bernays ile evlendi. 


''Zayıf noktalarımızdan güçlü taraflarımız doğacaktır.''1896'da babasının ölümü üzerine derin bir bunalıma girdi ve kendini çözümlemeye başladı. Histerinin cinsel etiyolojisi üzerine verdiği bir konferansta skandala yol açtı. Bu dönemde W. Fliess'le yazışmaları, öz çözümleme süreci hayatı üzerinde derin etiler bıraktı. Bu 10 yıllık dönemde yalnız kaldı. Kendini hastalarının tedavisine ve psikanaliz kuramına verdi. Tüm bu yıllar içinde pek çok eser yayımladı. 1923'te Freud'a üstçene ve damak kanseri teşhisi konuldu. Pek çok ameliyat geçirdi. Protezleri nedeniyle uzun yıllar yemek yerken ve konuşurken sıkıntı yaşadı. 1938'de Nazilerin Viyana'ya girmesiyle birlikte en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya'yı terk etmek zorunda kalarak Londra'ya yerleşti. Ölümüne kadar tedavi ve çalışmalarını sürdürdü. 23 Eylül 1939'da öldü.


''Birine duyduğunuz sevgi ve sinir doğru orantılıdır. En çok sevdiğiniz insana herkesten çok sinirlenirsiniz.''Oluşturduğu kuram pek çok tartışmaya yol açsa da, kişilik üzerine yapılmış ilk çalışmadır. İnsanın iç dünyasını ID, EGO ve SUPEREGO olarak tanımlar. ID, yabani ve içten gelen istekleri temsil eder. SUPEREGO, tolumun temel yargılarına sahip, bireyin isteklerini es geçen yapıdır. EGO ise, bu ikisi arasında denge sağlar. Ayrıca bilinçaltının gücüne inanır. Çalışmalarında daha çok bilinçaltına yoğunlaşmıştır. 


''İnsan mutlu olmak ister; bu yüzden berbat haldedir.''KAYNAKÇA
2 yorum:

  1. İlkay sen hangi siteden alıyordun kitapları bulamıyorum onu ben yaa

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kapıda ödeme seçeneği olduğu için okuoku'dan alıyorum. Uygun indirimleri de oluyor çoğu zaman ^^

      Sil