7 Haziran 2016 Salı

PK | Film Yorumu #13

Herkese merhaba.:)
Malum sınavlarımın bitmesiyle sonunda rahat bir nefes almam üzerine son dönemde Aamir Khan filmlerine sardım. Bollywood deyince de pek çoğumuzun aklına Aamir Khan gelir ki zaten kendisi, favori aktörlerimden biridir. Neyse onu bunu bırakıp filmimizin yorumuna geri dönmeliyim sanırım artık. Filmi her anlamda gerçekten çok sevdim. Oldukça anlamlı ve bunun yanında insanı gülümseten, güzel bir filmdi. Zaten Aamir Khan filmlerinin en sevdiğim yönü, önemli bir toplumsal çatışmayı konu olarak ele alıp, mizahi bir dinle izleyiciye öğretici olarak aktarması. İşte sonra da bize 'bravo' demek düşüyor.
Gelgelelim filmimizin konusuna. Namıdiğer Peekay, dünyayı araştırmaya gelmiş bir uzaylı. Ancak dünyaya ayak basar basmaz daha o ne olduğunu anlamadan, uzay aracını çağırmaya yarayan verici kolyesi çalınıyor ve Peekay dünyada mahsur kalıyor. Sonrasında elden ne gelir diyerek dünyada yaşamaya başlıyor ancak bu Peekay için hiç de kolay bir durum olmuyor.


Peekay'ın tek çıkar yoluysa çalınan vericisini bulmaktan geçiyor. Vericiyi bulmak için kara kara düşünürken, insanlardan sık sık duyduğu bir söz aklına geliyor. 'Sana Tanrı yardım etsin.' 'Tanrı yardımcın olsun.' İyi de kim ki bu Tanrı? İşte aslında filmimizin kilit noktası da bu bir anlamda. Peekay Tanrı'yı aramaya başlıyor. Ama gerçek anlamda aramaktan bahsediyorum. Değişik dinlerin görevlerini yerine getiriyor. Aklınıza gelip gelebilecek her dinin tüm inançlarına başvuruyor üstelik. İşte tam da bu noktada Peekay, 'dinin gereği' başlığıyla insanları sömüren ilahlaştırılmış başka 'insanlarla' karşılaşıyor ve filmimiz de tam olarak bunu, bize mizahi bir dille aktarıyor.Hepimizi aynı Tanrı yarattıysa ve üzerimizde dinimizi belirten herhangi bir işaret koymadıysa bütün bu düşmanlık neden? Peki bizi yaratan Tanrı hakkında en ufak bir fikrimiz yokken, niçin kendi kafamızda oluşturduğumuz Maddesel Tanrılar'a (batıl inançlar) tapınıyoruz. İşte filmin üstünde durduğu bu iki temayı gerçekten çok sevdim.


Tabi bu Peekay cephesinde olanlardı. Bir de Jagat Janani cephesi var. Hayatı pek de yolunda gitmeyen Jagat Janani, Peekay'ın yolculuğunda ona yardımcı olacak bir diğer başkarakterimiz. Film hakkında söyleyeceklerim sanırım bu kadardı ki filmin konusunu çok fazla açtığımı bile düşünüyorum. Ve  son olarak oyunculuklara da değinmek istiyorum. Herbiri gerçekten çok başarılıydı. Özellikle Aamir Khan'ın oyunculuğu takdire şayandı bana göre,ki zaten aktörümüzün kendini epeyce aştığını hepimiz artık biliyoruz. Filmi izlemediyseniz fırsat bulur bulmaz en kısa sürede izlemenizi tavsiye ederim. Hepinize mutlu günler, Hayırlı Ramazanlar dilerim. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder