7 Kasım 2015 Cumartesi

Ölü Ozanlar Derneği | Kitap Yorumu

Herkese merhaba.:)
Ölü Ozanlar Derneği'ni ilk kez yıllar önce, sınavım için okumuştum ve çok beğenmiştim. O zamandan beri de sayısız kere okumuşumdur. Ve her okumamda kitabın bambaşka bir yönünü görüyorum. Beni derinden etkileyen sayılı kitaptan biri oldu. Dün gece de ne okuyacağıma karar veremediğim zamanlardan biriydi ve gözüme bir anda Ölü Ozanlar Derneği çarptı. Kitabı bir gece de bitirdim , ki zaten 160 sayfa, incecik bir kitap. Ama buna rağmen sayısız post-it'le doldu. İnsana hayatın mucizeleri beklemek için çok kısa olduğunu kavratıyor. Anı yaşamanın anlamını benimsetiyor bir anlamda. 
Kitabımızın konusuysa şöyle ; Welton Akademisi'nde yeni bir okul yılının başlangıcıdır. Pek çok erkek öğrenci çeşitli eyaletlerden bu saygın okulda eğitim görmek için gelmiştir. Akademide her şey aynı gözükmektedir. Ancak yeni İngilizce öğretmeni Bay John Keating , bu sıradanlığı bozacaktır. Öğrencilerine , okulun vermesini istediğinin aksine sıradanlığı değil , düşünmeyi öğretecektir. Bu genç nesilin kendi benliklerini tanımalarını sağlayacaktır. Hayatlarını çok geç olmadan yaşamaları gerektiğini gösterecektir. Hayatı 'gerçekten yaşamak gerektiğini' gösterecektir. 


''Vakit varken tomurcukları topla, zaman hala uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.''


''Güçlü oyunlar devam ediyor. Belki sen de katılırsın bir dizeyle.''
''Sizin dizeniz ne olacak? diye sordu üzerine basa basa.''


Her yönüyle çok sevdiğim bir kitap Ölü Ozanlar Derneği. Zaten söylediğim bunca şeyden sonra da artık anlaşılmıştır sanırım. Ayrıca kitabın filmini de öneririm. Filmin detaylarını tam hatırlamasam da sanırım kitapla büyük oranda birebirdi. Şimdilik hoşçakalın. Bol kitaplı, güzel günler. :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder