10 Nisan 2015 Cuma

Hobbit | Kitap YorumuHobbit biteli 1 hafta falan oluyor aslında ama okul, sınav, proje falan derken yorumunu girmeye anca fırsat buluyorum. Hobbit'i bilmeyeniniz yoktur sanırım. En azından filmlerini izlemişsinizdir veya biliyorsunuzdur. Filmlerini de zaten genel olarak çok beğeniyordum. Kitabı da doğal olarak çok güzeldi. Zaten söz konusu Tolkien olunca pek fazla söze gerek yok sanırım. Kitabı her şeyiyle çok güzel, tatlı ve fazla okunasıydı. Evet saçma bir tanımlama oldu sanırım ama kitap hakkındaki düşüncelerim en basitiyle böyle tanımlanabilir. Kitabın konusunu zaten bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Ama ben yine de her ihtimale karşı kısaca bir özet geçeyim. Bilbo Baggins, her Hobbit gibi etliye sütlüye karışmayan, kendi kendine yeten bir Hobbit'tir. Ancak bir gün yolları Büyücü Gandalf'la kesişir. Gandalf'ın ziyaretinin ertesi günü Bilbo'nun evine bir düzine cüce gelir ve hiçbir açıklama yapmadan Bilbo'nun misafiri olurlar. Bilbo da sesini çıkarmaz bu duruma. Ancak cücelerin asıl amacı Bilbo'nun evinde zaman geçirmek değildir tabi ki. Cüceler Bilbo'ya çok büyük bir istekle gelirler. Ondan, Ata'larının  hazinesini çalmasını, hırsız olmasını isterler. Bilbo'nun da bu isteği kabul etmekten başka bir seçeneği yoktur. Ve Bilbo, kendini hayatı boyunca yaşamadığı bir maceranın içinde bulur. 


Hobbit yüzeysel olarak çocuk kitabı olarak gözükse de, aslında her yaştan okura büyük keyif verecek bir kitap. Hatta çocuklardan ziyade büyüklerin bu kitabı okumasını bilhassa öneririm. Kitapta dille, felsefeyle, değişik kültürlerle alakalı pek çok çıkarımda bulunulabilir. Bu yüzden kitabı tekrar tekrar okumanın çok daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Zaten böylesi bir davranış, böyle etkili bir kitaba yakışır.

Kitabın kapağı falan da zaten çok güzel. Anlatım akıcı ve sizi adeta Orta Dünya'da Hobbit, Gandalf ve cücelerin macerasının içine çekiyor. Kesinle önereceğim kitaplardan. Zaten dediğim gibi söz konusu Tolkien gibi bir üstad olunca fazla söze gerek yok. Kısacası okunması gereken harika kitaplardan Hobbit. Fantastik kurgu okumayı sevenlerin bilhassa beğeneceğini, hatta bayılacağını düşünüyorum. Bol kitaplı, güzel günler. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder